Skip to main content

Leczenie

Jakie leki można przyjmować mając Skazę Krwotoczną a na jakie uważać?

Podstawowym lekiem przeciwbólowym jak i przeciwgorączkowym jest PARACETAMOL. Jest to lek bezpieczny dla hemofilika. Paracetamol czyli: Apap, Pedicetamol, Paracetamol Hasco, Panadol- dzieci młodsze, Coldrex, Febrisan, Fervex, Gripex – dzieci starsze oraz dorośli).

Każda podaż leku powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Co jeśli leki nie pomagają?

Dodatkowymi sposobami jest chłodna kąpiel czy okłady. Leki działające przeciwbólowo, które można stosować to Tramadol, Kodeina, Morfina,oraz te zawierające inhibitory cykkooksygenazy- Nimesil, Opokan.

Przeciwwskazane są natomiast wszystkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne: Acard, Upsarin, Diklofenak, Ketoprofen, Nurofen, Voltaren.

Lekiem pośrednim jest Exacyl. Można go stosować podczas każdego krwawienia za wyjątkiem krwiomoczu (może spowodować skrzep, który utrudni oddawanie moczu).

Szczególną uwagę należy zwrócić na Acard, który jest profilaktycznie zapisywany dla kobiet w ciąży. Jest on niezwykle groźny dla nosicielek hemofilii.

Podobnym lekiem jest Bactrim, który powoduje spadek płytek krwi i może prowadzić do krwawień. Jego stosowanie powinno być uzgodnione z lekarzem. Leki miejscowe, antybiotyki, zawiesiny do inhalacji należy stosować tak jak u zdrowego dziecka.

Każda podaż leku powinna zostać skonsultowana z lekarzem.